Site Loader

Cukry wykorzystywane w różnorodnych postaciach w żywieniu już u najmniejszych pacjentów przyczyniają się do występowania szeregu kłopotów zdrowotnych. Pomiędzy innymi zdecydowanie zwiększają zagrożenie próchnicy. Pośród metod przeciwdziałania próchnicy wymienia się użycie ksylitolu (cukru brzozowego) zamiast normalnego cukru. Jakie rzeczywiście wartości ma ksylitol (https://www.bee.pl/9188-ksylitol)?

Co to jest ksylitol?

Z chemicznego punktu widzenia ksylitol jest alkoholem cukrowym – inaczej składa się z odrobiny cukru oraz odrobiny alkoholu. Natomiast wyglądem oraz smakiem przypomina naturalny biały cukier. Jest od niego słodszy, gdyż forma cząsteczek zapewnia im możliwość pobudzania słodkich sensorów smakowych na języku. Nazwa cukier brzozowy może być dość zaskakująca. Co prawda tradycyjnie ksylitol uzyskiwało się z kory brzozowej, natomiast teraz tenże rodzaj produkcji ksylitolu jest jeszcze rzadziej używany.

Właściwości zdrowotne oraz lecznicze ksylitolu

Ksylitol to naturalny słodzik uzyskiwany z wyciągu z brzozy. Dlatego jego potoczna nazwa: cukier brzozowy. Przedstawia niezwykle silne właściwości przeciwpróchnicowe. Jego istotną zaletą jest to iż w smaku oraz wyglądzie przypomina cukier. Dzięki niemu możemy osiągnąć słodki smak potraw bez używania standardowego cukru. znany jest z własnego dobrego wpływu na zdrowie oraz nastawienie człowieka. Ten element odpowiedzialny jest pomiędzy innymi za podwyższenie przyswajalności wapnia. Oddziałuje to pomiędzy innymi na poprawę gęstości kości, natomiast tymże samym ograniczenie zagrożenia wystąpienia osteoporozy w przyszłości. Także, cukier brzozowy może przyczynić się do odnowienia harmonii kwasowo-zasadowej systemu, co zdecydowanie oddziałuje na zmniejszenie rozwoju groźnych dla zdrowia drożdżaków oraz bakterii.

Ksylitol w przemyśle oraz w kuchni

Naturalny cukier brzozowy znajduje też wykorzystanie w sektorze spożywczym. Ma symbol E967 oraz dawany jest do cukierków, gum do żucia, likierów oraz słodkich sosów. Słodzik tenże odnajdziemy również w dżemach, produktach ciastkarskich, kremach do pieczywa, deserach oraz słodyczach zawierających kakao. Co interesujące, słodzi się nim również musztardy oraz mrożone ryby. Ksylitol można wykorzystywać, jako dobry oraz mniej kaloryczny odpowiednik standardowego cukru.

Dawkowanie

Polecane jest stosowanie 15 g ksylitolu na dzień (3 łyżeczki) – chociaż na początku, by nie podrażnić układu pokarmowego. Ksylitol nie ma tymczasem znanych właściwości toksycznych, nie istnieje też codzienna granica jedzenia. Tymczasem natomiast nie winno się go spożywać w nadmiernych ilościach. Podaje się, iż codzienna dawka, jaka jest w pełni pewna to 40 g. Zdarzają się zapewne wyjątki, gdzie niepokojące symptomy pojawiają się trochę wcześniej.

 

 

Post Author: Oliwia